Kiekvienas verslas privalo būti tvarkingai įteisintas. Verslo formos būna įvairios, o kokią pasirinkti, priklauso nuo planuojamos veiklos pobūdžio ir verslo apimčių. Norint pradėti verslą, visiškai nebūtina iškarto steigti įmonę. Veiklą galite vykdyti pagal verslo liudijimą arba individualios veiklos pažymą. Na, o jei įmonę steigti vis dėl to nusprendėte, tuomet jums reikės pasirinkti įmonės teisinę formą ir žinoti jos veiklą reglamentuojančius teisės aktus.

Kaip pasirinkti tinkamą verslo formą?

Vienas pirmųjų klausimų su kuriuo susiduria savo verslą nusprendę pradėti žmonės – kokią verslo formą reikia pasirinkti? Iš tiesų verslo formų yra nemažai – individuali veikla, mažoji bendrija, individuali įmonė, uždaroji akcinė bendrovė, viešoji įstaiga. Kaip nepasiklysti šioje gausybėje galimų verslo formų ir kaip pasirinkti teisingai? Juk nuo tinkamo pasirinkimo gali priklausyti ir jūsų verslo sėkmė.

Renkantis verslo formą, visų pirma nustatykite savo veiklos pobūdį. 


Jei planuojate teikti paslaugas ir tai yra jūsų pirmas verslas, pradžioje reikėtų išbandyti paprastesnes veiklos formas – išsiimti individualios veiklos pažymą. Pradėti individualią veiklą yra paprasta, tereikia Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikti prašymą internetu. Pateikus prašymą paprastai jau tą pačią dieną jums išduodama pažymą ir galite pradėti vykdyti savo veiklą.

Žinoma, individuali veikla geriausiai tinka verslo pradžiai. Verslą plečiant, tikriausiai atsiras poreikis steigti įmonę. Steigiant įmonę svarbiausia žinoti savo verslo tikslus ir ką šia ekonomine veikla norite pasiekti.

Mažoji bendrija

Mažoji bendrija yra labai populiari veiklos forma tarp nedidelių šeimos verslų ar jaunimo, kurie turi nuolatinį darbą ir nori papildomai užsidirbti iš kitos veiklos ar hobio. Įsteigus mažąją bendriją, jums nereikia turėti direktoriaus ir buhalterio, ką būtina turėti įsteigus uždarąją akcinę bendrovę. Taip pat pirmus metus galite nemokėti sau su arbo santykiais susijusių lėšų. Kitaip sakant, valstybė jums duoda visus metus, kad jūsų verslas atsistotų ant kojų. Būtent dėl šių priežasčių mažoji bendrija yra viena populiariausių veiklos formų verslo pradžioje.

Uždaroji akcinė bendrovė

Uždaroji akcinė bendrovė yra pati populiariausia verslo firma Lietuvoje, kadangi jos gali vykdyti bet kokia ūkinė komercinę veiklą, kurios nedraudžia įstatymai. Steigiant uždarąją akcinę bendrovę, reikia turėti bent 2500 eurų įstatinį kapitalą. Taip pat turi būti paskirtas bendrovės direktorius ir buhalteris arba pasirašyta sutartis su buhalterines paslaugas teikiančia įmone. Iš principo, uždarosios akcinės bendrovės skirtos brandžiam verslui.

Viešoji įstaiga

Jei turite socialinio verslo idėją, kuomet norite ne tik užsiimti verslu, bet ir vykdyti visuomenei naudingą veiklą – viešoji įstaiga  geriausias pasirinkimas. Tai unikali verslo forma, kadangi nors jūsų įmonė ir gali uždirbti pelną, tačiau jūs negalėsite išsiimti šio pelno dividendų pavidalu. Pinigus iš įmonės galėsite išsimokėti tik darbo užmokesčio pavidalu. Kita vertus, viešosioms įstaigoms taikomos įvairios mokestinės lengvatos ir joms galima skirti 2 proc. paramą iš gyventojų.